Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, kas iskelet sisteminde gerek doğuştan gerekse sonradan gelişen yapısal problemler ve hastalıkların tanı ve tedavisi üzerinde yoğunlaşan bir tıp alanıdır. Bu bağlamda kişinin yaşam kalitesini artırmaya yönelik tüm yaklaşımları içerir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde başarının kilit noktası; tıbbın diğer branşlarından çok daha fazlasıyla hastaya bir bütün olarak yaklaşmak ve insanı sadece anatomik olarak değil fonksiyonel ve sosyal açıdan da ele almaktır.

İnsanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir bütün olarak kendine bakım aktivitelerinde bağımsız ve toplumla etkileşim halinde olmasını hedefler.

Özel Sezar Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde;

Bireye özgü tedavi: Her bireyi, kendi içerisinde değerlendirilerek, o birey için tasarlanmış bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygularız.

Bütünsel yaklaşım: Hastalarımızı sadece hasta olan bölgeleri ile değil, tüm kas iskelet sistemi ve diğer vücut sistemlerini değerlendirerek, yani bir bütün olarak ele alırız.

Fonksiyonel tedavi: Hastalarımızın kas iskelet sistemini, işleyen bir mekanizma olarak algılar, hastayı fonksiyonel kısıtlaması olmayan aktif bir birey haline getirmeyi amaçlarız.

Koruyucu sağlık: Hastalarımızın tedavi sonrasında aynı problemleri yeniden yaşamaması için hastaya koruyucu sağlık prensiplerine dayalı bir egzersiz programı hazırlarız.

Bu prensipler kapsamında Özel Sezar Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde; omurga hastalıklarının tanı ve tedavisi, spor yaralanmaları ve ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon, nörolojik hastalıklarda rehabilitasyon, lenf ödem tanı ve tedavisi, osteoporoz ve diğer metabolik kemik hastalıklarının ve romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.