Dermatoloji Kozmetoloji Uygulamaları

cilt-tipleri

NORMAL CİLT:Görünümü şeffaf,gözenekleri kapalı,lekesiz ve problemsiz bir cilt.Hafif bir bakımla doğal güzelliğini korur.Kullanılacak ürünler;Süt tipi temizleyici,alkol oranı normal bir tonik ve su içerikli hafif bir nemlendirici.

KARMA CİLT:Alın,burun ve çene yağlıdır.Yani yüzde T şeklinde bir yağlanma görülür.Yağlı olan kısımlarda siyah nokta,yağ butonları,açık gözenekler bulunabilir.Yanaklardaki gözenekler ise kapalıdır.Kullanılacak ürünler;Süt tipi temizleyici,düşük alkollü tonik,cildin dudrumuna göre nemlendirici ve eğer gerekiyorsa göz çevresi için krem.

YAĞLI CİLT:Görünümü parlak ve yağlı,gözenekleri açık bir cilt tipidir.Gözeneklerin içi genellikle dolu,siyah noktalı ve sivilceli olabilir.Yağlı cildin akne problemini önlemek için çok dikkatli bir günlük temizlik programı uygulanmalıdır.Kullanılacak ürünler;Jel tipitemizleyici,alkollü bir tonik,su içerikli nemlendirici ve sıkıştırıcı maskeler.

YAĞLI CİLT SİVİLCELİ İSE:Sivilce,siyah nokta ile kapalı olan gözeneklerden fazla fazla yağ salgısının dışarı çıkamayıp,olduğu yerde birikmesi ile oluşur.Kullanılacak ürünlerin dikkatle seçilmesi gerekir.

YAĞLI CİLT HASSAS İSE:Genişlemiş gözenekler,zaman zaman kırmızı lekeler görülür.Hassasiyetinden cilt pul pul kalkabilir,iç ve dış etkenlere karşı duyarlıdır.Kaşıntı ve yanma görülebilir.Kullanılacak ürünler;Süt tipi temizleyici,kesinlikle alkolsüz tonik,allerji giderici kremler ve genellikle cildin yapısı susuz olduğu için su içerikli hafif nemlendiriciler.

OLGUN CİLT:Hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipidir.Ölü hücreler kat kat yığılarak sonuçta cilde kaba bir görünüm verir.Bağ dokusu hücrelerinin yavaş çalışması sonucu derin çizgiler ve gevşemeler oluşur.Sürekli bir nemlendirici kullanılmazsa deri kurur ve kırışır.Kullanılacak ürünler;Evitamini içeren kremler,alkolsüz tonik,allerji giderici kremler ve su içerikli nemlendiriciler.
SAĞLIKLI BİR CİLT NASIL ELDE EDİLİR

Sağlıklı bir cilt elde etmenin dört aşaması vardır.

1-Temizleme:
Cilt tipine uygun bir temizleyici ile cilt kurutulmadan derinliğine temizlenir. Ciltteki kirler ve makyaj uzaklaştırıldığında yumuşak, nemli ve taze bir cilt için ilk adım atılmış olur.
2-Düzenleme: Akne,leke,kırışıklık,kuruluk,gözenek,çatlak,güneş hasarı gibi özel bir cilt problemi varsa probleme özgü ürün kullanılarak cilt probleminden arındırılır.
3-Nemlendirme:Cildin susuzluğu nemlendirici ile giderilir. Böylece daha yumuşak ve sıkı bir cilde sahip olunur.
4-Koruma: Cilt hasarının %90 nı güneş ve çevresel faktörlerden kaynaklanır. Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları ile güneşin ve çevre faktörlerinin oluşturduğu leke, kırışıklık ve erken yaşlanma belirtilerini azaltmak mümkündür. Ayrıca E vitamini, yeşil çay ekstresi gibi antioksidanlarda olumsuz çevre faktörlerine karşı cildin korunmasına yardımcı olurlar. Ayrıca cilde uygulanabilecek maske ve peeling işlemleri de cildin genel yapısını iyileştirir. Ortalama olarak haftada bir kez uygulanması yeterlidir.

Tabii ki tüm bu uygulamaların cilt yapısına uygun ürünlerle yapılması gerekir. Aksi takdirde yanlış kozmetik seçimi ile cilt faydadan çok zarar görebilir. Öncelikle cilt bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.